.
Filtruj
Pokaż 1-55 w 55 produktach.
Wino i sery
Deska serów to świetna forma przekąski na imprezach, podczas wieczornych seansów filmowych czy kameralnych spotkaniach z przyjaciółmi. Różne gatunki sera w towarzystwie niewielkich dodatków i wina zawsze się sprawdzają, a do tego są szybkie w przygotowaniu.
Ciąg dalszy poniżej...
Jak przygotować deskę serów, która oczaruje naszych gości?
Przede wszystkim, musisz wybrać sery. Fajnie jeśli będą różnorodne – może to być ser z mleka krowiego, owczego, czy kozi. Klasycznym zestawieniem takiej przystawki są trzy rodzaje sera : miękki, twardy i porośnięty niebieską bądź zieloną pleśnią, a do tego rzecz jasna bagietka i dodatki typu wędliny, krakersy, konfitura, orzechy, oliwki i winogrona.
Z czym serwować sery?
Deska serów nie jest kompletna bez dodatków. Tu możesz zaserwować coś, co nie tylko uzupełni ich smak, ale także doda tekstury i koloru. Orzechy, owoce, konfitury, miód, oliwki, a nawet czekolada mogą być doskonałym towarzystwem dla nich. Pamiętaj, że tu zawsze dobre będą kontrasty: kwaśne - słodkie, słodkie - słone, gorzkie stworzy harmonijną całość ze słonym, miękkie z twardym, a chrupkie z miękkim. Np. ser kozi typu chevre z przetworami z pomidorów, ser z niebieską pleśnią i konfitura z jeżyn. Możesz też podawać sery z dodatkami dobranymi na zasadzie podobieństw np. ser cheddar i konfitura z czerwonej cebuli to kolejne genialne połączenie. Jeśli chodzi o pieczywo to tu zawsze świetnie sprawdzi się dobrej jakości bagietka, natomiast chleb pełnoziarnisty i żytni to dobry towarzysz serów twardych i złożonych, a chleb z dodatkami jak orzechy z serem z przerostem niebieskiej/zielonej pleśni.
Układanie deski
Kiedy masz wybrane wszystkie produkty możesz je ułożyć na desce uzupełniając kombinacją dodatków. Produkty nie powinny się ze sobą stykać, co może doprowadzić do mieszania się smaków i zapachu sera. Właściwy układ to taki w którym, ser będzie pokrojony na małe kawałki wygodne do zjedzenia. Można też ułożyć sery na desce w całości i do każdego z nich przygotować odpowiedni nóż do krojenia. Dodatki można umieścić pomiędzy serami, tworząc atrakcyjny i kolorowy układ.
Zadbaj o odpowiednie wino
Ser tworzy całkiem oczywistą parę z winem. Ale jak dobrać wino, które najlepiej pasuje do sera skoro rodzajów jednego i drugiego jest tak wiele? No, cóż trzeba się trochę „natrudzić" i popróbować, by znaleźć idealne wina do sera, które oczarują nasze kubki smakowe. Jednak istnieje kilka zasad łączenia wina z serem, które mogą nam w tych poszukiwaniach pomóc.
Terrior
Dobrym sposobem na łączenie sera i wina jest wybieranie ich z tego samego regionu. Świetnie pasującym tego typu przykładem będzie Époisses de Bourgogne z chardonnay z Burgundii, czy alzacki Munster z winem ze szczepu gewürztraminer. Natomiast nie powinniśmy się kurczowo trzymać tej zasady i zobaczyć jak można tworzyć inne duety.
Podobny styl i charakter
Połączenia wina i sera o podobnej intensywności. Mocno dojrzałe i twarde sery żółte najlepiej będą smakowały z kilkuletnim, dojrzałym czerwonym winem. Bardziej kwasowy ser będzie wymagał kwasowego wina, a delikatny lekkiego. Wino zawierające alkoholu poniżej 14% dobrze jest podać z łagodnym serem, a te powyżej 14,5% z serami o intensywnym w smaku. Np : Gruyère, Comté, miękkie sery krowie i czerwone wytrawne pinot noir, czy winem z Beaujolais, a Cheddar, Gouda, starsze sery z mleka krowiego z cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc.
Z jakim winem komponować sery pleśniowe i intensywne ?
Wina o wysokiej zawartości cukrów resztkowych i wina o intensywniejszym owocowym bukiecie najlepiej pić w towarzystwie serów porośniętych pleśnią, słonych oraz tych intensywnie „pachnących". Takim klasycznym przykładem jest słodkie, białe wino Sauternes z serem Rouquefort, czy czerwone Porto. Polecamy również łączenie tych serów z Gewürztraminer, czy Cabernet d'Anjou. Na pewno wartym spróbowania jest Cheddar z podstawowym winem Beaujolais Villages Rouge, którego nuty owoców leśnych świetnie uzupełniają złożoność tego sera, a jeszcze innym ciekawym towarzyszem do Cheddara będzie nasz pinot noir „Chitry” z Burgundii lub Gewürztraminer z Alzacji.
Jakie wino wybrać do serów kremowych i białych?
Miękkie sery kremowe jak brie, czy camembert świetnie skomponują się z wytrawnym Szampanem, czy winem musującym o podobnym stylu. Polecamy Cremant d'Alsace z winnicy Bernhard &Reibel. Sery białe, także twaróg powinny dobrze współgrać z białym wytrawnym winem, które ich nie przytłoczy np. Ricotta z pinot grigio, vermentino, Mozzarella z sauvignon blanc, a sery kozie z chenin blanc i sauvignon blanc.
Temperatura serwowania serów
Z serem jest tak samo jak z winem. Potrzebuje odpowiedniej temperatury, aby się otworzył i wydobył swój pełny smak i aromat. W przypadku sera odpowiednią temperatura jest temperatura pokojowa, więc warto wyjąć go z lodówki nie później niż godzinę przed podaniem.
Oczywiście to zależy od typu sera i należy wziąć pod uwagę fakt, że twarde sery potrzebują zawsze więcej czasu do nabrania odpowiedniej temperatury niż miękkie. Degustacje zaczynamy od prostych, delikatnych serów a kończymy na złożonych i intensywnych (czyli tak jak w przypadku wina). Warto też pamiętać, że sery powinno się przechowywać w oryginalnych opakowaniach lub w folii aluminiowej, by jak najdłużej zachowały swój smak i świeżość.
Podsumowanie
Komponowanie deski serów to sztuka, która pozwala na eksplorację różnych smaków i tekstur. Wiedząc już, jakie sery wybrać, jak je odpowiednio przygotować, ułożyć i podawać, możecie zapewnić niezapomniane doznania kulinarne dla siebie i swoich gości.
Mamy nadzieje, że powyższymi radami pomogliśmy Wam rozwiązać kwestie jak przygotować deskę z dodatkami i jakie wino zaserwować do serów. Pamiętajcie jednak to jakich połączeń użyjecie finalnie zależy od waszych osobistych preferencji. Zachęcamy byście w poszukiwaniu tych idealnych połączeń kierowali się indywidualnymi upodobaniami.
Ciekawostka
We Francji produkuje się kilkaset rodzajów sera! Francuski generał Charles de Gaulle miał powiedzieć "Jak chcesz rządzić krajem, który ma 258 gatunków sera? Rzeczywiście jest ich znacznie więcej..
Tradycje serowarskie we Francji są bardzo długie (sięgają X wieku). Wyrabiano je w gospodarstwach domowych, a także w klasztorach (stąd wiele nazw znanych gatunków pochodzi właśnie od nazwy klasztoru np. Saint Nectaire czy Port Salut). Francja jest znana z produkcji dojrzewających serów wysokiej jakości. Te jakościowe mają oznaczenie AOC- Appelation d'Origine Controlée (z resztą jak w przypadku wina). Aktualnie we Francji ponad 30 gatunków sera może poszczycić się znakiem AOC. Najpopularniejsze z nich: BRIE DE MEAUX, CAMEMBERT, CANTAL, CHAOURCE, COMTE, CROTTIN DE CHAVINIOL, MUNSTER, POULIGNY ST. PIERRE, ROQUEFORT.