.

Aktywne filtry

Wina ekologiczne

Świadomość konsumencka dotycząca produktów ekologicznych jest coraz większa. Co za tym idzie coraz więcej osób sięga po zdrową żywność, która cechuje się wysoką jakością. Z drugiej strony świadomość środowiskowa i szacunek do Matki Ziemi sprawia, że rolnicy, w tym winiarze decydują się na uprawy ekologiczne a nawet biodynamiczne. Produkcja win ekologicznych czy biodynamicznych to proces bardzo pracochłonny, wymagający czasu i kosztowny. Winnica musi przejść kilkuletni okres certyfikacji zanim odpowiednia organizacja kontrolna wyda stosowne zaświadczenie. Ciąg dalszy poniżej...

Obecnie brak na stanie
-75,00 zł
-26,00 zł Nowy
(0)
232,00 zł 258,00 zł -26,00 zł
(0)
149,00 zł
Obecnie brak na stanie
-26,00 zł Nowy
(0)
232,00 zł 258,00 zł

Co to jest wino ekologiczne?

Wino ekologiczne, wino organiczne (organic wine) czy BIO, czy też pochodzące ze zrównoważonych upraw to ta sama grupa produktów, która musi spełnić różne wymogi rolnictwa ekologicznego. W organicznej uprawie winorośli do produkcji win nie stosuje się sztucznych nawozów, ani chemicznych środków ochrony roślin tj. pestycydów, herbicydów, itp. Gleba użyźniana jest naturalnym kompostem. Pomiędzy rzędami winorośli stosuje się pokrywę trawiastą, co pozwala na utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu mikroorganizmów w ziemi. To także wzmacnia i uodparnia krzewy.  W celu zwalczenia szkodników zagrażającym roślinom stosuje się naturalne preparaty ziołowe, czy produkty trychogramowe , pułapki feromonowe na owady oraz budki dla ptaków i nietoperzy. W uprawie ekologicznej znacznie ograniczone jest użycie dwutlenku siarki, a krzewy nie są genetycznie modyfikowane (wręcz jest to zabronione).

Winnica ekologiczna , wino ekologiczne Tovino

Do tej grupy win zalicza się również wina biodynamiczne. To wina produkowane w 100 % w zgodzie z naturą. Zakładają działania rolnictwa ekologicznego, ale sięgają o krok dalej odwołując się do holistycznego myślenia i filozofii życia. Wszelkie prace związane z sadzeniem i uprawą odbywają się zgodnie z kalendarzem faz księżyca i ustawień planet. W dużym uproszeniu podstawę wszelkich działań stanowi obserwacja i zrozumienie praw natury, a zewnętrzna ingerencja powinna być ograniczona do minimum. Twórcą filozofii biodynamiki był austriacki filozof Rudolf Steiner, który twierdził, że gospodarstwo należy traktować jak żywy organizm, który do pewnego stopnia może być samowystarczalny.

wino ekologiczne Tovino

Wina naturalne bez siarczynów a konwencjonalna uprawa

Wino naturalne to takie, do którego nic nie dodano i nic z niego nie zabrano. Trochę na zasadzie "niech się dzieje wola nieba". W przeciwieństwie do konwencjonalnych produkcji win, winiarze tworzący wina naturalne unikają ingerencji w spontaniczne procesy wzrostu roślin i procesy winifikacji. Wyeliminowane są wszelkie chemiczne środki ochrony roślin, a wprowadzony przez producenta produkt powstaje według naturalnych procesów. Przy produkcji wysokiej jakości wina naturalnego winiarze ograniczają lub całkiem rezygnują z użycia związków siarki, cukrów czy syntetycznych drożdży. Nie kontrolują również temperatury, w której przebiega proces fermentacji. Takie wino to z pewnością duża niespodzianka dla nabywcy. Wina bez dodatku siarczynów będą znacznie bardziej podatne na psucie i utlenianie, dlatego nie warto zbyt długo zwlekać z otwarciem nabytej butelki.

Wina ekologiczne potwierdzone przez organizacje certyfikujące

Najbardziej rozpoznawalnym znakiem wyróżniającym produkty eko jest „zielony listek”. Jest to jedna z najważniejszych licencji w Europie. Daje on gwarancję co do pochodzenia i jakości kupowanej przez nas żywności oraz zgodności produktu z zasadami rolnictwa ekologicznego. Dobre wino ekologiczne w porównaniu z produktem masowym, będzie produktem jakościowym, co też z pewnością przełoży się na jego cenę. Aby uzyskać odpowiedni certyfikat, winiarz musi zastosować się do wytycznych i przejść ścisłą weryfikację.

We Francji szczególnie popularny jest ECOCERT. Kontroli organizacji certyfikującej ECOCERT poddaje się około 70% przemysłu żywności ekologicznej, a w skali całego świata jest to około 30%. Inne dość znane niezależne organizacje kontrolujące uprawę winorośli to m.in Agriculture Biologique, Organic Farming czy USDA Organic. Główną organizacją zajmująca się certyfikowaniem producentów biodynamicznych do niemiecka Demeter. Podobny certyfikat (Biodyvin) wydaje francuska Syndicat Internatinal des Vignerons en Culture Bio-Dynamique, w skrócie SIVCBD. Wina naturalne nie posiadają oficjalnych certyfikatów, ale jest kilka organizacji które wspierają ich produkcję. Są to m.in. francuski SAINY, włoski VinNature, czy AVN.

Euro-liść widnieje na etykietach produktów od naszego dostawcy z Alzacji, winnicy Domaine Bernhard&Reibel oraz Domaine Damiens, a od 2023 roku Domaine de la Pailardiere. Filozofią producentów win jest szacunek do natury i ludzi, a wyrażają go poprzez produkcję  wina ekologicznego, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Chronią rośliny przed chorobami za pomocą naturalnej mieszanki bordowskiej (jest to specjalna mikstura grzybobójcza), preparatów ziołowych oraz licznych prac zielonych. Pielęgnacja gleby odbywa się poprzez orkę, obsypywanie, koszenie itp. co umożliwia utrzymanie żyznego podłoża i zachowanie bogatego ekosystemu (fauny i flory pomocniczej). Podczas zbiorów wszystkie winorośle obrywane są ręcznie.

wino ekologiczne

Zrównoważona produkcja i dbałość o środowisko naturalne

Francuzi z nad Loary i Beaujolais już w latach 70- tych postanowili odrzucić nowoczesne sposoby produkcji winorośli i winifikacji. Celem był powrót do korzeni, gdzie był to po prostu sfermentowany sok z winogron. Z czasem bowiem wzrosła potrzeba ludzi do sięgania po produkty mniej przetworzone, a tym samym wzrosła potrzeba produkcji win naturalnych oraz win wytwarzanych z owoców ekologicznych uprawianych bez użycia syntetycznych środków ochrony roślin.

Nasz dostawca wina z Langwedocji, Domaine du Vistre  jest częścią Camargue Biosfera i od 2019 r. posiadają świadectwo HVE. Etykieta HVE gwarantuje m.in. że gospodarstwo ma znaczną różnorodność biologiczną („obszary naturalne”, w tym owady, florę i faunę). Aspekty oceniane w ramach tej certyfikacji obejmują bioróżnorodność, stosowanie produktów fitosanitarnych, wykorzystanie zasobów wodnych i zarządzanie nawożeniem oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Winiarze z Domaine du Vistre nie używają herbicydów, ani pestycydów, a organicznych metod do leczenia winorośli np. sprayu wykonanego z lokalnych skórek pomarańczy w celu ochrony przed pleśnią i owadami. W winnicy wypasają się owce, które jako żywe „kosiarki” skubią trawę i zgryzają chwasty eliminując zużycie paliwa oraz ograniczają konieczność stosowania środków ochrony roślin. Inną korzyścią z wypasania owiec w tym miejscu jest nawożenie odchodami stanowiącymi podstawę rolnictwa biodynamicznego. Winiarze ustawiają budki dla patów i nietoperzy w celu zwalczania owadów i robaków oraz stosują produkty trychogramowe (Trichiline) – środki biologicznego zwalczania szkodników. Owad Trichogramma to entomofag, który w fazie jaja niszczy ok. 160 rodzajów szkodników.

Nie każde wino eko jest oznaczone ekologicznym certyfikatem?

Trzeba mieć jednak na uwadze, że wino które nie jest oznaczone ekologicznym znaczkiem mogło również powstać z poszanowaniem środowiska. Niektórzy winiarze stosują ekologiczne praktyki, jednak nie ubiegają się o potwierdzenie tego żadnym świadectwem. Jeśli ma ono oznaczenie kontrolowanej nazwy pochodzenia, to możemy być pewni, że przepisy apelacji nie pozwolą stworzyć produktu, który mógłby szkodzić środowisku  i zdrowiu konsumentów. Francuski system klasyfikacji trunku jest najstarszy na świecie i chociaż skomplikowany to sprawdza się jako zbiór prawideł, które dotyczą rzeczy kluczowych przy jego wytwarzaniu w regionach.

Poza tym w niektórych, dość trudnych do uprawy winorośli regionach, jak np. Szampania, o spełnienie wymogów organizacji ekologicznych nie jest łatwo.  Rzadziej tam więc znajdziemy producentów win z certyfikatem eko. A jak wiadomo wina z Szampanii są znakomite i wytworzone z należytą dbałością o środowisko i wysoką jakość produktu finalnego.

Przy tworzeniu naszej oferty win przykładamy szczególną wagę do sposobu prowadzenia winnicy i produkcji wina. Wszystkie wina, które Państwu proponujemy, pochodzą z miejsc, gdzie praktykowane jest ekologiczne podejście, szanujące środowisko.

Pytania i odpowiedzi

Czy jest bez wino siarczanów?

Siarczany to związki na bazie siarki (siarczan miedzi, siarczan magnezu, siarczan wapnia), które możemy spotkać w wielu produktach jak np. środki czystości, ale nie w winie. Nie są obecne w winach, ani innych produktach spożywczych. Z małym wyjątkiem jak np. gips piwowarski (siarczan wapnia) używany do korygowania niedoborów minerałów w wodzie podczas warzenia piwa. Inaczej wygląda sprawa z siarczynami, które są związkami też na bazie siarki (dwutlenek siarki), ale występują naturalnie w wielu produktach spożywczych. Znajdziemy je w herbacie, orzeszkach ziemnych, jajkach, suszonych owocach czy właśnie winie. Mają właściwości konserwujące, przeciwutleniające i hamują rozwój drobnoustrojów. Dzięki temu też znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Dwutlenek siarki jest naturalnym produktem ubocznym procesu fermentacji, ale większość winiarzy stosuje jego dodatek , aby zachować smak i świeżość win. Wino, które zawiera siarczyny w ilości większej niż 10 ppm (PPM- części na milion) powinno na etykiecie nas o tym informować: „zawiera siarczyny”. Co ciekawe w winach , w których nie zastosowano dodatku dwutlenku siarki zawartość siarczynów może wynosić od 10-40 ppm siarczynów.

Tak więc kupując wino „bez dodatku siarczyn”, wino naturalne, ekologiczne nie będzie to produkt zupełnie pozbawiony siarczyn, a jedynie z ich ograniczoną ilością (i nie jest to samo co „nie zawiera siarczynów”. )

Co to znaczy, że to co pijemy jest autentyczne?

Na sklepowych półkach możemy znaleźć sporo produktów wino podobnych lub wino pochodnych, które nie powstały z winogron, a wino to produkt w 100 % uzyskany z owoców winorośli szlachetnej.

Jakie wino jest zdrowe?

Wina czerwone zawierają mniej siarczynów niż białe, a to za sprawą obecnych w czerwonym winie tanin, które również działają jak konserwant. Ponadto możemy w nim znaleźć sporo związków prozdrowotnych , jak np. polifenole (resweratrol, katechinę, kwercytynę, antocyjaninę oraz epikwarcetynę).
Co ciekawe...jeśli po wypiciu czerwonego wina boli Cię głowa, to sprawcą może być : histamina, tyramina, garbniki i oczywiście alkohol, a nie do końca siarczyny. Około 1% naszej populacji jest wrażliwa na siarczyny, a większość z nich to astmatycy. Także nie taki wilk straszny i jeśli nie jesteście astmatykami nie należy tak się ich obawiać.
Wina białe również zawierają przeciwutleniacze , a także fosfor, jeśli więc nie lubicie czerwieni sięgnijcie po wina białe. Uwagę oczywiście zwracamy na umiar! Bo wino jak każdy alkohol, w nadmiarze jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

Kategoria win ekologicznych w naszym sklepie

Wina ekologiczne cieszą się coraz większą popularnością
. A więc co znaczy ten termin.  Oznacza, że dany produkt został wyprodukowany zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, potwierdzony odpowiednim dokumentem. Aby uzyskać zaświadczenie, właściciele muszą spełnić kilka kryteriów dotyczących uprawy roślin i późniejszego procesu produkcji.

Ile kosztuje produkt bez siarczynów?

Wpływ na cenę produktu finalnego ma sporo czynników, między innymi: koszty produkcji, które są większe niż w przypadku wina konwencjonalnego. Winogrodnicy w większym stopniu narażeni są na ryzyko utraty plonów związane z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i brakiem wykorzystania substancji wspomagających. Jest to też proces bardziej pracochłonny i wiąże się z niższą wydajnością plonów. Proces winifikacji też jest związany z ryzykiem popsucia się wina.

Na cenę wyrobu bezpośrednio wpływają też: region z którego pochodzi, jakość owoców, rocznik a także koszty sprzedaży. A to oznacza, że ostateczna cena win ekologicznych, organicznych, naturalnych czy biodynamicznych będzie wyższa. Ekologiczna uprawa winorośli to całkowita zmiana w sposobie prowadzenia winnicy. Wymaga technik droższych i bardziej pracochłonnych, ale wpływa na zachowanie aromatów, smaków owoców, które nie są osiągalne przy standardowej uprawie, a tym samym na jakość zbiorów i końcowy efekt winifikacji.

Czy każde wino jest wegańskie?

Nie, nie każde jest wegańskie. W wielu przypadkach do oczyszczania wina tzw: klarowania używa się produktów odzwierzęcych w postaci: żelatyny, kazeiny czy innego rodzaju białka zwierzęcego. W przypadku win wegańskich w procesie tym surowce pochodzenia zwierzęcego zastępuje się substancjami mineralnymi takimi jak bentonit czy krzemionka. Więc, aby mieć pewność, że butelka którą zamierzamy kupić jest wegańska musimy dokładnie wczytać się w etykiety.

0