.

Aktywne filtry

Jakie wino dodawać do potraw podczas gotowania?

Niestety nadal panuje przekonanie, że do gotowania dobrze sprawdzi się wino gorszej jakości. Oczywiście jest to nieprawda i używanie w kuchni niskiej jakości wina, co gorsza zepsutego, korkowego czy utlenionego może znacząco wpłynąć na ostateczny smak naszej potrawy.

Wino podczas procesu gotowania czy też smażenia, traci wiele ze swoich subtelnych smaków i aromatów. Dlatego jeśli szukamy wina, które ma wzbogacić nasze danie sięgnijmy po dobrą butelkę, która zachwyci nie tylko nasze podniebienie, ale również sprawi, że przygotowane danie stanie się smaczną ucztą. Oczywiście nie chodzi o to, aby używać drogich win do gotowania jednak warto unikać tych, które ją niskiej jakości lub nam po prostu nie smakują.

Jakie jest dobre wino do gotowania?

Doskonale jest, gdy to samo wino dodamy do potrawy, którym będziemy ją popijać. Taki zabieg pozwoli osiągnąć harmonię między smakiem tego, co znajduje się na talerzu, a tym co mamy w kieliszku. Ciąg dalszy poniżej…

Obecnie brak na stanie
-74,00 zł
-24,00 zł Obecnie brak na stanie
Obecnie brak na stanie
-24,00 zł Obecnie brak na stanie
Obecnie brak na stanie

Jakie wino najlepiej sprawdzi się w kuchni?

Wybierając wino do gotowania, należy wziąć pod uwagę rodzaj potrawy, używane składniki oraz oczywiście własne preferencje smakowe.

Jakie wino użyć do dań z białym mięsem i ryb?

Do ryb o delikatnym mięsie czy owoców morza, świetnym wyborem są lekkie biele. Polecamy niebeczkowane chardonnay czy muscadet. Natomiast do tłustych ryb zalecane są te nieco bardziej złożone, takie jak pinot gris, sauvignon blanc i chenin blanc, riesling. Do tuńczyka i łososia można dodać różowe wino, a nawet lekkie czerwone, np.: pinot noir czy gamay. Jeśli zadajecie sobie pytanie jakie wino użyć do gotowania muli? My podpowiadamy, że również chardonnay, a także sauvignon blanc.

Kurczak i inne białe mięsa doskonale komponują się z aromatycznymi, świeżymi winami ze szczepu sauvignon blanc lub pełniejszymi, jak beczkowe chardonnay. Subtelne niebeczkowane chardonnay, czy sauvignon blanc o dobrej kwasowości stanowią również dobry dodatek do sosów na bazie śmietany.

Jakim winem podlewamy czerwone mięsa?

Miłośnicy gulaszy i duszonych mięs mogą sięgnąć z powodzeniem po wina czerwone. Cabernet sauvignon, merlot ,malbec lub shiraz to dobry wybór, by dodać głębi smaku i aromatu naszej potrawie.

A jakie wino do gotowania bigosu?

Bigos charakteryzuje się bogactwem smaków i wymaga towarzystwa wina, które nie zostanie przytłoczone przez jego ciężar. Tu świetnie sprawdzi się pinot noir, które charakteryzuje się dobrą kwasowością i nutą leśnych aromatów, można też pokusić się o gamay.

 Co do deserów?

Dla deserów i słodkich przekąsek, jak ciasta, tiramisu czy kremy, wybierz słodkie wina, może być sauternes, tokaj czy muscat.

Kiedy dajemy wino do potrawy?

To zależy od rodzaju dania. Jeśli zamierzamy wykorzystać wino do przygotowania sosu, dodajemy je jako pierwszy składnik. To znaczy na rozgrzaną patelnię, na której smażyliśmy mięso czy grzyby wlewamy wino, zagotowujemy i redukujemy na małym ogniu, następnie dodajemy pozostałe produkty, takie jak śmietana czy bulion.

Jednak jeśli w naszej potrawie są warzywa wino dodajemy dopiero, gdy te będą miękkie, ponieważ kwas w winie może sprawić, że pozostaną niedogotowane i twarde.

Mięso duszone w winie najpierw obsmażamy, następnie podlewamy winem. Wino też świetnie sprawdza się do marynowania mięsa. W tym przypadku składniki macerujemy w winie przez czas od kilkunastu minut do kilkunastu godzin (zależy od rodzaju i wielkości mięsa).

 

Podsumowując

Zawsze warto kierować się smakiem potrawy. Jeśli danie jest delikatne, wybierz lżejsze wino. W przypadku potraw intensywnych, śmiało sięgnij po wina bardziej zdecydowane. Dobrym kierunkiem też przy doborze wina do potrawy jest reguła regionalizmu np. Beef Bourguignon z czerwonym winem z Burgundii

Pamiętaj, że gotowanie z winem to nie tylko sposób na urozmaicenie smaku potraw, ale również okazja do eksperymentowania. Odkrywaj, smakuj i ciesz się kulinarnymi doświadczeniami! Pamiętaj też, że dodając wino do gotowania potraw należy uzbroić się w cierpliwość i pozwolić na odparowanie alkoholu oraz „przegryzienie się” smaków.

A teraz nie pozostaje Ci nic innego jak włączyć francuską muzykę, sięgnąć po butelkę dobrego wina i zacząć gotować!

Wypróbuj przepis !

Beef Bourguignon - wołowina po burgundzku



Składniki: łopatka wołowa 1,5 kg, olej roślinny do smażenia, marchew 4 sztuki, szalotka 5 sztuk, czerwone wino 500 ml, liść laurowy 2 sztuki, tymianek 2 gałązki, bulion mięsny 500 ml, pieczarki 300 g, masło do smażenia, cebula 200 g, boczek 200 g, sól do smaku, pieprz do smaku.

Możecie podawać z ziemniakami, makaronem lub kaszą (wedle uznania)

Mięso kroimy w plastry o grubości około 3 centymetrów, solimy i obsmażamy na oleju lub maśle klarowanym na wściekle rozgrzanej patelni z obu stron, by całkowicie zbrązowiało. Pozwalamy mu chwilę odpocząć i kroimy każdy plaster na pół.

Przesmażamy również 2 marchewki przekrojone na pół i szalotki, także pocięte na połówki. Deglasujemy patelnię winem – zeskrobujemy z niej osad ze smażenia mięsa.

Mięso układamy jedną warstwą w naczyniu do pieczenia, dokładamy obsmażone marchewki i szalotki, liście laurowe, tymianek, wino i bulion. W razie potrzeby dodajemy nieco wody, by przykryła mięso. Naczynie przykrywamy i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni.

Do potrawy polecamy czerwone wino wytrawne ze szczepu pinot noir Bourgogne Chitry lub gamay Beaujolais Villages Rouge.

 

 

Klasyczny gulasz wołowy na czerwonym winie
gulasz na winie, tovino

Składniki: 1 kg wołowiny, 0,5 l czerwonego wytrawnego wina Niveoles Rouge, 2-3 cebule, 3 liście laurowe, 5 ziarenek ziela angielskiego, po 3/4 łyżeczki soli i pieprzu, mąka.

Mięso pokrój w większą kostkę, cebulę w piórka. Posyp je solą i pieprzem, a następnie obtocz w mące. Na patelni rozgrzej łyżkę oleju i przesmaż mięso. Mięso przełóż do garnka. Na tej samej patelni usmaż cebulę i wrzuć ją do garnka z mięsem. Na patelnię wlej wino i łopatką zbierz wszystko do co niej przywarło. Wino gotuj 3 min. na patelni i wlej je do garnka z mięsem. Do garna wrzuć liście laurowe i ziela angielskie oraz wlej tyle wody, aby wszystko było nią zakryte. Całość gotuj do miękkości – ok. 2 godzin. Jeśli masz szybkowar to mięso ugotuje się w ok. 40 min.

0