.

Aktywne filtry

Jakie dobrać wino do ryb

Cytując fragment libretta do operetki Gasparone Carla Josepha Millöckera: „ryby, drób i cielęcina lubią tylko białe wina“, sprawa doboru wina do ryb może wydawać się wręcz trywialnie prosta. Ale czy tak jest faktycznie? I czy tylko białe wina wchodzą w grę? A jeśli, to lekkie, czy raczej cięższe? A czy w grę wchodzi także czerwień, a może też róż? Ciąg dalszy poniżej...

Obecnie brak na stanie
Obecnie brak na stanie
-19,00 zł
(0)
170,00 zł 189,00 zł -19,00 zł
-75,00 zł
-33,00 zł
(0)
296,00 zł 329,00 zł -33,00 zł
Obecnie brak na stanie
Obecnie brak na stanie
-6,00 zł
(0)
84,00 zł 90,00 zł -6,00 zł
-12,00 zł
(0)
155,00 zł 167,00 zł -12,00 zł
Obecnie brak na stanie
Obecnie brak na stanie
-19,00 zł
(0)
170,00 zł 189,00 zł
-33,00 zł
(0)
296,00 zł 329,00 zł
Obecnie brak na stanie
Obecnie brak na stanie
-6,00 zł
(0)
84,00 zł 90,00 zł
-12,00 zł
(0)
155,00 zł 167,00 zł

Odpowiednie wino do ryb

Jak więc widzicie, wybranie odpowiedniego wina do ryb może stać się prawdziwym wyzwaniem, jednak istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc w dopasowaniu idealnego smaku. Wino dobieramy na podstawie smaku ryb, który może być delikatny i subtelny lub też intensywny i mocno pobudzający nasze kubki smakowe, dlatego ważne jest znalezienie wina, które będzie do niego pasować. Wszystko to zależy nie tylko od gatunku ryby, którą będziemy mieć na talerzu, ale także od techniki kulinarnej zastosowanej do jej przyrządzenia. Na wstępie można przyjąć, że do ryb najlepiej sprawdzają się wina wytrawne lub półwytrawne, jednak dokładny dobór omówimy sobie w kolejnych częściach tego artykułu, a po dokładnej lekturze już żadna ryba nie stanie Wam „winną ością“ w gardle.

Wina do dań z ryb

Na początek przyglądniemy się ogólnym zasadom doboru win do potraw z ryb, a następnie rozbierzemy na czynniki pierwsze rodzaje ryb najczęściej pojawiające się na naszych stołach.

jakie wino do dań z ryb i owoców morza, tovino

Reguła ciężaru w zależności od gatunku ryby:

Jeśli danie składa się z ryby o delikatnym, subtelnym mięsie, najlepiej jest do niego dobrać orzeźwiające i lekkie białe wino. Najlepszymi przykładami to sauvignon blanc, pinot gris, riesling, oczywiście w wersji niebeczkowanej. 

Jeśli z kolei elementem potrawy jest ryba tłusta, o zdecydowanie cięższej i kremowej strukturze lepiej jest podać wino o wyraźnej kwasowości i delikatnie beczkowane. Należy pamiętać, że tłuszcz jest nośnikiem smaku i w świecie wine&food pairingu jest elementem tzw. „winefriendly“ (przyjazny, sprzyjający odbiorowi wina). Zatem potrawy bogate w tłuszcz, czyli na przykład tłuste lub smażone ryby (czytaj poniżej na temat "Reguły ciężaru w zależności od metody obróbki termicznej") sprawią, że wino w odbiorze będzie miało niższą kwasowość natomiast wyraźniejsze staną się aromaty owocowe. Znakomicie tutaj sprawdzą wina ze szczepów chardonnay, semillion czy też viogner z mniej lub bardziej wyraźnie zaznaczoną beczką.

Reguła ciężaru w zależności od metody obróbki termicznej:

Ryby możemy przygotowywać na wiele różnych sposobów zmieniając tym samym ciężar i strukturę dania. Weźmy na przykład choćby pstrąga, którego możemy przygotować na parze, upiec na grillu czy usmażyć, a diametralnie zmieni on swoje oblicze. Ten ugotowany na parze będzie delikatny w smaku, zgrillowany nabierze chrupkości, a z kolei ten usmażony stanie się ciężki i strukturalny. Dlatego też do potraw bazujących na rybach gotowanych na parze najlepiej jest wybrać równie delikatne wino, natomiast wszędzie tam, gdzie mięso poddane zostało smażeniu możemy się pokusić nawet o lekkie czerwone wino do ryb, na przykład takie jak ze szczepu pinot noir. 

Reguła regionalizmu:

Przyznajcie, komu z Was nie zdarzyło się przywieźć ze sobą z wakacji wina, które tak zachwycało na miejscu, serwowane wraz z lokalnymi potrawami, a w domu już nie budziło takich emocji? Zapewniam, każdy z Was „zaliczył“ takie rozczarowanie. A jest to związane z tak zwaną Regułą regionalizmu. Szczególnie znajduje ona zastosowanie w krajach mających silne ugruntowanie w tradycji winiarskiej. Francja, Włochy, Gruzja, Chorwacja, Hiszpania... i wiele wiele innych - to właśnie tutaj wino towarzyszy w kuchni niemal „od zawsze“, a wszystkie smaki i aromaty wzajemnie się przenikają. 

Reguła kontrastu:

W Regule kontrastu chodzi o przeciwstawienie sobie zarówno różnych parametrów trunku jak i potraw. Sprawdzi się ona znakomicie podczas serwowania ryb smażonych, czyli takich, których struktura jest pełna i mocna. Zatem do np. smażonego dorsza w panierce (który sam w sobie jest delikatnym mięsem, jednak pod wpływem panierki i tłuszczu zyskuje ciężaru), smażonego pstrąga, czy też naszej bałtyckiej smażonej flądry doskonale sprawdzą się wina z odmiany sauvignon blanc  lub riesling w stylu Kabinett. Niniejszą regułę sugerujemy stosować w wymienionych przykładach, ponieważ jeśli do delikatnej ryby przygotowanej na parze zaserwujemy dobrze zbudowane, intensywne wino, może ono przykryć walory całej potrawy.

Wino do ryb - najpopularniejsze dania rybne

W kolejnych punktach niniejszego artykułu przyglądniemy się najpopularniejszym potrawom z ryb oraz zajmiemy się wyborem odpowiednich do nich win. A znajdą się wśród nich rybki takie jak łosoś, wspomniany już pstrąg, karp, dorsz czy tuńczyk. Dobierz wino do sposobu przyrządzenia rybnego menu.

Wino do łososia:

Łosoś od lat króluje na polskich stołach i jest jedną z najczęściej kupowanych i przygotowywanych ryb. Daje on szerokie pole do popisu i możemy go przygotować na kilka różnych sposobów.
1. Wino do łososia w wydaniu klasycznym - pieczonego lub grillowanego:
Jeśli grillujemy łososia doskonałe będzie białe wino o średniej budowie i umiarkowanej kwasowości. Można rozważyć delikatnie beczkowane wina z odmian chardonnay lub viognier, które świetnie komponują się z łososiem.

2. Wino do smażonego łososia

Jeśli smażymy łososia, najlepiej sprawdzą się białe wina o wyższej kwasowości i rześkim smaku, aby zrównoważyć tłustość potrawy. Wina sauvignon blanc, które charakteryzują się żywą kwasowością i nutami cytrusowymi, mogą być doskonałym uzupełnieniem dla smażonego łososia.  Możemy także pokusić się podanie lekko schłodzonego czerwonego wina o wysokiej kwasowości i lekkiej budowie, np. burgundzkie pinot noir lub gamay.

3. Wino do wędzonego łososia:

Jeśli serwujemy wędzonego łososia, można wybrać białe wino o pełniejszej strukturze, wino do ryb tego typu, dobrze komponuje się z jej intensywnym smakiem i zapachem. Można spróbować chardonnay o delikatnych dębowych nutach lub gewürztraminera o intensywnych aromatach przypraw i kwiatów. 

Łosoś jest także rybą niezwykle często pojawiającą się w sushi. Sushi z łososiem może przybrać różne formy: od prostego, lecz pełnego świeżości sashimi, przez ryby opalane, pieczone czy też smażone w panierce panko. I tutaj również warto znać wyżej wymienione reguły dobierania wina. Natomiast więcej na temat wyboru wina do sushi i kuchni azjatyckiej znajdziecie pod linkiem: Sushi i kuchnia azjatycka

Wino do pstrąga

Pstrąg to kolejna, niezwykle popularna ryba goszcząca na naszych stołach, którą można podać na wiele sposobów. A oto kilka  z nich i garść winnych sugestii.

1. Wino do pstrąga gotowanego

W przypadku delikatnie gotowanego pstrąga, warto wybrać białe wino o średniej budowie, które nie będzie przytłaczać delikatności ryby. Można rozważyć sauvignon blanc o świeżych nutach ziołowych (w szczególności, gdy pstrąg był duszony w ziołach) lub lekkiego rieslinga kabinett o owocowym i kwiatowym aromacie.

2. Wino do grillowanego pstrąga

Jeśli pstrąg będzie grillowany, najlepiej wybrać białe wino o stosunkowo wysokiej kwasowości, które pomoże zrównoważyć smak ryby. Lekko beczkowane chardonnay lub chenin blanc o orzeźwiających aromatach mogą być doskonałym wyborem.

3.Wino do pieczonego pstrąga

Jeśli planujecie pstrąga pieczonego, dobrym wyborem będzie białe wino o średniej budowie i lekko zarysowanej beczce, które będą dobrze współgrać z bogatym smakiem ryby pieczonej. 

4. Wino do smażonego pstrąga

Jeśli smażymy pstrąga, warto wybrać białe wino o wysokiej, wyraźnej kwasowości i rześkim smaku, aby zrównoważyć tłustość potrawy. Wina sauvignon blanc o żywej kwasowości i nutach cytrusowych mogą być dobrym wyborem. Świetnie także w przypadku smażonego pstrąga sprawdzą się lekkie, delikatnie schłodzone wina czerwone.

Wino do dorsza

Dorsz jest rybą niezwykle plastyczną jeśli chodzi o sposoby jej przygotowania, jednak warto wziąć pod uwagę subtelność i delikatność mięsa tej ryby. Do tej ryby możemy dobrać naprawdę wina w wielu rodzajach i stylach, a oto nasze propozycje:

1. Dorsz gotowany lub grillowany 

Sprawdzi się białe wino o średniej budowie i wysokiej kwasowości. Dorsz to ryba o delikatnym smaku, dlatego warto wybrać białe wino o umiarkowanej budowie, które nie przytłoczy jego subtelnego smaku. Przykłady to Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Chablis lub Vermentino.

Doskonale także będą pasowały białe wina o zdecydowanej wysokiej kwasowości podkreślające świeżość i delikatność dorsza. Może to być riesling, muscadet, chenin blanc lub albariño.

2. Dorsz smażony lub pieczony

Dorsz smażony, pieczony czy duszony dobrze komponuje się również z niektórymi lekkimi czerwonymi winami, szczególnie jeśli podajemy go w towarzystwie warzyw czy delikatnych sosów. Warto spróbować pinot noir, gamay lub kekfrankosa.

W upalny dzień do grillowanego dorsza można wybrać także lekkie i orzeźwiające różowe wina, takie jak grenache rosé, cinsault rosé lub pinot noir rosé. 

Wino do tuńczyka

Tuńczyk, nie tylko ten puszkowany, zdobywa na polskich stołach coraz większą popularność. Jego również możemy przygotować na kilka różnych sposobów, a wśród nich najbardziej popularnymi są steki, tuńczyk grillowany, sałatka z tuńczykiem czy owa ryba w stylu azjatyckim.

1. Wino do marynowanego steka z tuńczyka 

Jeśli szykujecie stek z tuńczyka, to warto zwrócić uwagę na intensywność przypraw i marynaty. Jeśli zostaną użyte aromatyczne przyprawy, takie jak czarny pieprz, kolendra czy imbir, możesz rozważyć czerwone wino o średniej budowie i z delikatnymi nutami przyprawowymi. Dobrymi wyborami będą wina Côtes du Rhône lub Chianti.

2. Wino do tuńczyka w klasycznym wydaniu

Jeśli macie w planie tuńczyka w klasycznym wydaniu, takim jak grillowany, pieczony lub smażony stek, warto wybrać czerwone wino o średniej pełności. Możesz rozważyć shiraz/syrah, malbec, cabernet sauvignon lub pinot noir. Dobrze jest wybrać wino o intensywnych owocowych aromatach i średniej budowie, aby dobrze współgrało z intensywnym smakiem tuńczyka.

3. Wino do sałatek z tuńczykiem: 

Jeśli macie ochotę zaserwować sałatkę z tuńczykiem skomponowaną na przykład z sosem vinegret, warto wybrać białe wino o średniej budowie i dobrze zbalansowanej kwasowości. Można wziąć pod uwagę białe wina o owocowych aromatach, takie jak sauvignon blanc, vermentino lub chenin blanc. W przypadku sałatki z tuńczykiem w azjatyckim, lekkie i orzeźwiające wina riesling lub gewürztraminer będą najlepszym wyborem.

Wino do karpia

Karp to popularna ryba pojawiająca się głównie na świątecznym stole, a dobór wina do niej może się różnić w zależności od preferencji smakowych i sposobu przygotowania. Oto kilka naszych propozycji:

Karp to ryba o delikatnym smaku, dlatego warto wybrać białe wino o średniej budowie, które nie przytłoczy jej subtelności. Można spokojnie wziąć pod uwagę nawet lekko beczkowane chardonnay, czy też wina na bazie rieslinga lub gewurtztraminera.

Ponieważ karp jest rybą tłustą, doskonale sprawdzą się także wina różowe o wysokiej kwasowości i wyraźnie zarysowanych owocach. Dobrze jest wybrać wina na bazie odmian grenache, cinsault lub pinot noir.

Jeśli karpia smażymy lub pieczemy w sosie grzybowym, warto rozważyć czerwone wino o średniej strzukturze. Przykłady to pinot noir (Burgundia), merlot, syrah/shiraz (Côtes du Rhône).

Na bezrybiu i rak ryba

Jednak ryby to nie jedyne skarby, które możemy znaleźć w morzach, oceanach i rzekach tego świata. Do wszelkich skorupiaków, jak ostrygi, homary, kraby czy też raki zawsze doskonale będą pasowały wina musujące, szczególnie produkowane metodą tradycyjną (to taka, podczas której druga fermentacja zachodzi w butelce). 
Czyż nie jest czystą rozkoszą delektowanie się świeżą ostrygą w towarzystwie znakomitego Cremat? Polecamy: Crémant d'Alsace Brut-Domaine Bernhard&Reibelt

Ze słonością ostryg czy innymi owocami morza jak na przykład ślimaki z masłem czosnkowym bardzo dobrze komponują się białe wina ze szczepu aligoté. Ich żywiołowość i cytrusowe nuty jeszcze bardziej podkręcą smak potrawy, a przy tym jej nie zdominują.

wino do ostryg, Aligote tovino

Zobacz także:

0