.

Aktywne filtry

Sud Ouest (Południowy Zachód)

Ten bardzo ciekawy zarówno pod względem historycznym jak i geograficznym region winiarski leży między Bordeaux a Langwedocją-Roussillon. Zajmuje obszar 51 000 hektarów winnic – określanych jako Vignobles du Sud-Ouest zróżnicowanych pod wzgledem gleby, klimatu oraz szczepów. Prócz tych najbardziej popularnych, uprawiane są tu rodzime i bardzo stare odmiany winogron, których nie spotkamy w innych regionach winiarskich. Ciąg dalszy poniżej...

Obecnie brak na stanie
-26,00 zł Nowy
(0)
232,00 zł 258,00 zł -26,00 zł
Obecnie brak na stanie
Obecnie brak na stanie
Obecnie brak na stanie
-26,00 zł Nowy
(0)
232,00 zł 258,00 zł
Obecnie brak na stanie
Obecnie brak na stanie

Rozwój winnic Sud Ouest następował stopniowo już w czasie podboju rzymskiego, a niektóre powstały jeszcze przed najazdem Juliusza Cezara. Galliac prawdopodobnie zawdzięcza swoje powstanie Galom, przed przybyciem Rzymian, a rozwój mnichom z opactwa Saint-Michel de Gaillac. Historycy winiarstwa uważają, że wraz z Côte-Rôtie, Gaillac jest najstarszym obszarem winiarskim we Francji.

Ważną datą dla winiarzy z Sud Ouest był rok 1189, kiedy to Papież Aleksander III uznał miasto Santiago de Compostela za święte, a Południowy Zachód znalazł się na szlaku pielgrzymek. Dzięki temu rozkwitły opactwa i klasztory, a także uprawa winorośli. Szlak pielgrzymkowy stal się bowiem istotnym wektorem ułatwiającym wymiany winorośli. Tą drogą szczepy takie jak malbec (inaczej zwany côt), czy cabernet franc dotarły do Bordeaux, a następnie do Doliny Loary. Mimo wielu ważnych i trudnych wymian handlowych jakie odbywały się między winiarzami głównie z Bordeaux (wina z Gaillac były często lepsze i mocniejsze niż te produkowane w okolicach Bordeaux, dlatego zazdrośni kupcy z Bordeaux ograniczali dostęp do swoich portów dopóki nie sprzedali własnego zapasu wina) winnice z Sud Ouest zachowały swoją specyfikę. Niestety jednak pozostali w cieniu Bordeaux.



REZERWUAR SZCZEPÓW

Południowy Zachód stanowi rezerwuar największego we Francji zróżnicowania szczepów, a dzięki zróżnicowanemu położeniu produkuje się tu prawie wszystkie rodzaje win. Roczna produkcja wynosi ok. 1 600 000 hl.

Położenie geograficzne regionu pomiędzy Pirenejami i Masywem Centralnym oraz Atlantykiem a Morzem Śródziemnym jest bardzo szczególne. Umożliwiło uprawę rodzimych odmian winorośli, a także takich jak pochodzący z Pirenejów cabernet franc.

Rodzime odmiany czerwonej winorośli Południowego Zachodu to :
negrette, duras, tannat, côt (malbec), cabernet franc, fer sarvadou (braucol), abouriou. Oferują bardzo ciekawe aromaty, kształtują tożsamość i osobowość win czerwonych z Sud Ouest.

Rodzime odmiany białej winorośli regionu to :
colombard, courbu blanc, gros manseng, petit manseng, loin de l’œil, mauzac, ondenec, arrufiac, baroque

Dzisiaj oryginalność tych szczepów i wytwarzane z nich wina są ogromnym atutem regionu, szczególnie w obliczu podwójnego wyzwania, jakim jest globalizacja i zmiany klimatyczne.



APELACJE POŁUDNIOWEGO ZACHODU

Występują tu 22 apelacje AOC, a do najważniejszych należą : Bergerac, Montbazillac, Montravel, Pecharmant , Frontonnais, Cahors, Buzet, Gaillac, Côtes du Duras, Irouleguy, Béarn, Jurançon, Madiran. 

Obecnie w naszej ofercie znajdziecie wina z apelacji : 

GAILLAC

Obejmuje obszar 2427 ha winnic. Roczna produkcja wynosi 118 481 hl wina. Po raz pierwszy AOC wprowadzono dla białych win w 1938 roku, a w 1970 dla czerwonych i różowych.
 
Winnice Gaillac rozciągają się po obu brzegach rzeki Tarn i na północ, aż do miasta Cordes.

Komponują cztery różne terroir :

1.Tarasy na lewym brzegu Tarn (kamyki, piasek, żwir). Produkcja czerwonych intensywnych i treściwych win.
2. Zbocza prawego brzegu (gliniasto-wapienne). Produkcja eleganckich białych win oraz czerwonych z miękkimi złożonymi taninami.
3.Płaskowyż Cordes (gleby wapienne). Produkcja win białych bogatych w aromaty kwiatowe oraz czerwonych o wysokiej kwasowości, ale i zrównoważonych
4.Cunac (żwirek glinowy i kwaśne łupki). Wina eleganckie i pełne charakteru, owocowe o dobrej strukturze i delikatnych taninach.
  
Wina czerwone Gaillac charakteryzują się bardzo wyrazistym aromatem czerwonych owoców i przypraw. Po leżakowaniu pojawiają się nuty pieprzu i lukrecji. Fer servadou, zwane jako braucol to szczep często wykorzystywany w tutejszych kupażach. Lżejsze, ale również pełne nut korzennych aromaty daje odmiana duras. Przyjemnym dodatkiem w kupażach Gaillac jest syrah i gamay czyniąc wino łatwiejszym w odbiorze.
 
Wina białe wytrawne łączy świeżość i elegancja. Charakteryzują je bardzo przyjemne aromaty owoców takich jak gruszki, zielone jabłka, cytrusy oraz mineralność. Z lokalnych odmian białych winogron warty uwagi jest szczep mauzac dający eleganckie wina musujące oraz spokojne: wytrawne, półwytrawne, a także słodkie.
 
Słodkie białe wina Gaillac mają nuty dojrzałych jabłek, gruszek i owoców egzotycznych. Białe wina z późniejszych zbiorów jak te ze szczepu ondec charakteryzują się aromatami suszonych fig, miodu i kandyzowanych owoców.
 
Wina różowe są lekkie i owocowe z nutami bananów, małych landrynek i mocno zaznaczone czerwonymi owocami.

MADIRAN

To mała apelacja w departamencie Gers (ok. 1300 ha) w sercu Gaskonii, gdzie szczep tannat znalazł dla siebie idealne warunki. Uprawiane na gliniastych i wapiennych wzgórzach wzdłuż lewego brzegu rzeki Adour to wielkie czerwone wino ze szczepu tannat ma intensywnie taniczny charakter. Tannat daje wina żylaste, pełne wigoru, często kupażowane z cabernet i pinenc. Prof. Roger Corder, podczas swoich badań w tym regionie stwierdził, że w szczepie tym, w porównaniu z innymi popularnymi szczepami winorośli, jest najwięcej polifenoli i flawonoidów, czyli związków biologicznie czynnych mających pozyty wpływ na nasz układ krążenia i zdrowie.

0