.

.

Marzec miesiącem rieslinga !

Riesling, szczep kameleon cieszący się ogromną i zasłużoną renomą, dający jedne z najbardziej cenionych win na świecie. Pierwsza wzmianka o tej wyjątkowej odmianie pojawiła się 13 marca 1435 roku w Niemczech. To głównie z tym krajem są kojarzone rieslingi, a 13-ty marca okrzyknięto datą jego "urodzin".

Bez wątpienia można go nazwać kameleonem, który w zależności od miejsca uprawy potrafi dawać zupełnie odmienne wina. Do tego charakteryzuje się doskonałym potencjałem starzenia. Ze wszystkich win jest jednym z najbardziej długowiecznych.

Rieslingi mogą być lekkie i rześkie, wytrawne o żywym i świeżym charakterze. Są aromatyczne, wyraziste, mocno kwiatowe z mineralną nutą. Główne aromaty to cytryna, cynamon, miód, kwiat lipy, z czasem nabierają charakterystycznych nut naftowych, petrol i benzyny (zwłaszcza te pochodzące z cieplejszych regionów). Wysoka kwasowość pozwala mu skutecznie znosić obecność cukru resztkowego, dzięki czemu możemy uzyskać wina o wielu poziomach słodyczy, a te słodkie wcale nie będą wypadały mdłe.

Legendarne wina słodkie z tej odmiany powstają w jego ojczystych Niemczech, a dzięki zmianom klimatu powstają tam też solidne wina wytrawne, jak również lżejsze z różną zawartością cukru resztkowego. Drugim domem rieslinga jest Francja i jej winiarski region Alzacja. Spotkamy go także w Hiszpanii, Kanadzie i Ameryce.

Oprócz win spokojnych, może też być stosowany do produkcji win musujących, takich jak słynny Crémant d'Alsace. W naszej ofercie znajdziecie go w ciekawym kupażu : CRÉMANT D'ALSACE BRUT BLANC

Riesling pasuje do wielu potraw. Wytrawne o cytrusowych aromatach wyjątkowo dobrze uzupełnią smak ryb i owoców morza, dobrze też skomponują się z kuchnią azjatycką. Te pełniejsze możemy z powodzeniem połączyć z mięsem w sosie. Słodsze rieslingi serwując z pikantną kuchnią dostarczą jej równowagi,  a deserowe stworzą idealne połączenie z owocową tartą czy crèmem brulee.

Urodziny rieslinga „króla win” to znakomita okazja by odkryć różnorodność tego szczepu. Oczywiście polecamy rieslingi z naszej oferty : wytrawny, ekologiczny RIESLING COUP DE FOUDRE BIO, elegancki, bogaty w aromaty RIESLING KLEINFELS ze zrównoważonych upraw, czy też półsłodki RIESLING PASSION LIEU DIT ALTENBOURG uwodzący aromatem kandyzowanych cytrusów.

0