.

.

Le Beaujolais est arrivé!

Święto młodego wina Beaujolais!

Raz w roku, w trzeci czwartek listopada uwaga wszystkich miłośników wina skierowana jest w jednym kierunku! W kierunku Beaujolais, gdzie to rozpoczyna się wielkie święto nowego, młodego wina – Beaujolais Nouveau! Tam, a dokładniej w miasteczku Beaujeu już dzień wcześniej mieszkańcy oraz liczni turyści zbierają się na konkursie degustacji wina. Zawodnicy poprzez degustacje muszą zidentyfikować 12 odmian win Beaujolais. Zwycięzca otrzymuje beczkę wina równą jego masie ciała, a dokładnie o północy mieszkańcy Beaujeu otwierają beczki z nowym winem i deklarują przybycie Beaujolais „Le Beaujolais Nouveau est arrivé, Przybyło Nowe Beaujolais”! Odbywa się parada z pochodniami i fajerwerkami. W tym samym czasie na całym świecie otwierane są butelki Beaujolais. 

Picie młodego wina to bardzo dawna tradycja

Choć zwyczaj picia młodego wina w regionie Beaujolais istnieje od dawna (rolnicy z Beaujolais po raz pierwszy świętowali żniwa już w XIX wieku ) to globalne święto związane z tym winem istnieje dopiero od 1985 roku. 

Jak powstaje Beujolais Nouveau?

Beaujolais Nouveau  jest to czerwone wino produkowane z winogron ze szczepu Gamay zbieranych ręcznie i poddanych fermentacji metodą węglową. Na czym ona polega? Zebrane ręcznie całe grona, łącznie z łodygą i szypułkami trafiają do szczelnie zamkniętych zbiorników (proces musi odbywać się w środowisku beztlenowym). Ciężar owoców rozgniata je inicjując fermentację, podczas której uwalnia się CO2- uboczny produkt procesu. To jedna z najstarszych technik winifikacji, dzięki której fermentacja przebiega wewnątrz owocu i jest inicjowana nie przez drożdże, a enzymy. Enzymy, które inicjują fermentację, zanikają przy stężeniu alkoholu powyżej 2%. Kiedy ten poziom zostanie osiągnięty, owoce wytłacza się, przefermentowany moszcz filtruje i poddaje tradycyjnej fermentacji alkoholowej. 

Jakie jest młode "wino Bożole"?

To właśnie dzięki metodzie fermentacji węglowej wina Beaujolais mają tak wyjątkowy charakter. Są lekkie i bogate w owocowe aromaty (najczęściej truskawek, malin i bananów) o intensywnym bukiecie. Smak ich jest łagodny, a garbniki słabe. Mają żywy i intensywny kolor, ponieważ barwniki uwalniają się szybko.  Fermentowane, butelkowane i wystawione na sprzedaż w ciągu kilku tygodni od daty zbiorów Nouveau jest w czymś w rodzaju zapowiedzi. Daje nam wyobrażenie jakości najbliższego rocznika i jego stylu. To najpopularniejszy vin de primeur wśród win.

Z czym najlepiej smakuje wino Beaujolais?

Pije się je schłodzone do 10-12 stopni, co pozwala wydobyć nuty owocowe i ożywczą kwasowość. Z jakimi potrawami smakuje najlepiej? Beaujolais Nouveau komponuje się prawie z każdym rodzajem potraw, zwłaszcza z lekkimi, prostymi daniami oraz serami, pasztetami i wędlinami, mięsem z grilla – ważne by nie były to potrawy przytłaczające swym smakiem i bogactwem.  Chcecie przekonać się co przyniesie Nam ten winiarski rocznik?  Zakupcie butelkę Beaujolais Nouveau i celebrujcie z przyjaciółmi ten wyjątkowy dzień!

0