.

.

Tannat – taniczny szczep pochodzący z południowej Francji

Tannat, co to jest za szczep ?

Tannat to ciemna odmiana winogron, z której powstają mocne i zdecydowane wina czerwone. Nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od słowa „tanina” , a to właśnie taniczność jest jego odzwierciedleniem.

Skąd pochodzi szczep tannat?

Tannat pochodzi z południowo-zachodniej części Francji, regionu Sud Ouest, gdzie uprawiano go już za czasów rzymskich podbojów. Obecnie prócz Madiran, apelacji w regionie Sud Ouest, znajdziemy go w Urugwaju oraz niektórych obszarach Kalifornii i Argentynie. Każdy z tych regionów wnosi do wina swoje unikalne cechy. Największe uznanie zdobył Urugwaju, gdzie stał się flagowym szczepem i najczęściej uprawianą odmianą winogron w kraju. Powstają tu nie tylko wina czerwone, ale i różowe. Tannaty urugwajskie, są bardziej owocowe i mniej taniczne niż francuskie.

Jakie są cechy charakterystyczne tannat?

Charakterystyczną cechą wina tannat jest jego głęboki, ciemnoczerwony kolor i intensywny smak. Wina te zazwyczaj są pełne i złożone z wyraźnie wyczuwalnymi taninami. Smak bogaty w aromaty ciemnych owoców, takich jak jeżyna, jagoda, czarna porzeczka, śliwka z akcentem czekolady, kawy i dymu. Tannat z regionu Sud Ouest (Południowy-Zachód), gdzie rośnie na glebach gliniasto-kamienistych, bogatych w wapń i żelazo daje wina mocno garbnikowe, które często wymagają zabiegów by je zmiękczyć np. dojrzewania w beczkach dębowych, dekantacji, wymyślono nawet specjalną technikę zmiękczającą wina tzw. mikroutlenianie (przepuszczanie przez zbiornik z winem niewielkich ilości tlenu, co ma na celu złagodzenie tanin, wino szybciej dojrzewa i mimo wysokiej zawartości garbników jest przyjemniejsze w odbiorze). Często też występuje w kupażu np. z cabernet franc czy malbec. Wina te z powodzeniem nadają się do długiego starzenia.

 Z jakimi potrawami najlepiej komponuje się wino tannat?

Ze względu na swoją intensywność i strukturę taninową wina tannat idealnie skomponują się z potrawami równie bogatymi w smak i teksturę. Doskonale sprawdzą się jako towarzysz czerwonych mięs, zwłaszcza pieczeni, dziczyzny, steków czy grillowanych mięs. Będą także świetnym dodatkiem do intensywnych w smaku dojrzewających serów, potraw z grzybami, a także deserów z ciemnej czekolady. W przypadku młodszych roczników, watro pokusić się o dekantacje wina, proces ten sprawi, że taniny staną się bardziej miękkie, a wino ujawni swój pełny aromat.

Jakie są właściwości zdrowotne związane z winem tannat?

Wino ze szczepu tannat jest znane z wysokiej (kilkukrotnie wyższej niż inne wina czerwone) zawartości przeciwutleniaczy, zwłaszcza resweratrolu. Resweratrol obniża zawartość szkodliwego cholesterolu LDL, co za tym idzie, ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jednak ze względu na zawartość alkoholu, i w tym przypadku zachęcamy by zachować umiar!

Święto tannatu !

14 kwiecień to Dzień Tannatu (Tannat Day). Zgodzicie się chyba, że nie ma lepszej okazji, by spróbować win z odmiany tannat. Polecamy wina tannat solo: MADIRAN SAINT JEAN BIO 2019 - DOMAINE DAMIENS , a miłośnikom łagodniejszych smaków cuvées : COTEAUX DU QUERCY 2021 - VIGNERONS DU QUERCY oraz MADIRAN TRADITION BIO 2020 - DOMAINE DAMIENS

Santé !

0