.

.

Jak powstaje wino w różowym kolorze ?

Wina różowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Doceniane zarówno za swój piękny kolor jak i ciekawy smak. Wśród tych trunków można bez trudu znaleźć propozycje słodkie, półsłodkie, ale i wytrawne oraz musujące. Mimo że często serwowane są jako aperitif, mogą być z powodzeniem podawane w towarzystwie lekkich potraw (jednak o wyraźnej strukturze) oraz deserów. Bezsprzecznie warto zwrócić uwagę na wina w tym kolorze.

Jak powstaje wino w różowym kolorze ?

Wbrew przekonaniu niektórych wina te nie powstają w wyniku połączenia wina białego i czerwonego. Metoda ta jest wręcz zabroniona w wielu regionach i krajach winiarskich – wyjątek to szampan pochodzący z Szampanii, tutaj taki sposób produkcji bywa wykorzystywany. W innych miejscach produkcja sprowadza się do zgniatania i macerowania czerwonych winogron razem ze skórkami. Po upływie kilku lub kilkunastu godzin wytłoki są usuwane i fermentacji poddawany jest sam moszcz, co odbywa się w kontrolowanej temperaturze.

Zabarwienie wina na różowo jest wynikiem maceracji miazgi z czerwonych winogron w odpowiednio krótkim czasie. Nie trwa to tak długo, jak przypadku wina czerwonego. Zwykle zajmuje to kilka lub kilkanaście godzin, maksimum ok. 48 godzin. Proces ten często się określa francuskim zwrotem saignée czyli „wykrwawianiem”. Dla porównania, na macerację moszczu do produkcji ich czerwonego odpowiednika trzeba poświęcić nawet kilka tygodni. Upuszczony sok następnie przelewany jest do kadzi i poddawany fermentacji alkoholowej. Dojrzewanie win różowych to również przyspieszony proces, trwający zwykle 6-8 tygodni. Po tym czasie są rozlewane do butelek. Źle znoszą kontakt z tlenem oraz drewnianą beczką więc dojrzewanie odbywa się w stalowych kadziach.

Warto podkreślić, że odcieni tego koloru jest naprawdę wiele – mogą być bardzo jasne i łososiowe, pudrowo-różowe lub niemal fioletowo-czerwone. Wszystko zależy od tego jak długo sok pozostaje w kontakcie ze skórkami. To m.in. jeden z powodów, dla których wina te zasługują na miano niezwykłych i wartych konsumowania.

dobre różowe wino, tovino sklep

Jak rozpoznać dobre różowe wino?

Są pewne cechy, po których można z łatwością rozpoznać dobre wino. Przede wszystkim jest ono aromatyczne i lekkie – wyczuwalne są w nim truskawki, maliny, poziomki i orzeźwiające cytrusy. Tworzą niepowtarzalne połączenie z owocami leśnymi.

Dzięki skróconemu procesowi maceracji wino rosé jest łatwiejszym w konsumpcji i bardziej owocowym, bowiem krótsza maceracja to mniejsza zawartość garbników, a więcej owocu.

Propozycja food & wine pairingu

Wina te doskonale komponują się z lekkimi potrawami. Można z powodzeniem serwować je do sałatek, dań z owocami morza i drobiem. Ponadto pasują do hiszpańskich tapas, włoskich makaronów, dań kuchni azjatyckiej, a również deserów – szczególnie propozycje półsłodkie oraz słodkie. Wina o takiej barwie nierzadko są też składnikiem drinków. Najlepiej smakują po schłodzeniu do temperatury ok. 10-12 stopni Celsjusza.

Gdzie produkuje się najwięcej różowego wina?

Francja to największy na świecie producent i jednocześnie konsument wina rosé. Większość tego typu win powstaje w Prowansji (stanowią 90% całej produkcji różowego wina w kraju). W regionie tym wina różowe produkowane są już od 2600 lat! Panuje tam śródziemnomorski klimat, z łagodnymi zimami i gorącym latem. Drugim co do wielkości produkcji tego rodzaju wina jest region winiarski Langwedocja-Roussillon z klimatem zbliżonym do prowansalskiego.

Najczęściej wykorzystywane odmiany winogron w Prowansji do produkcji różowych win to Syrah, Grenache i Cinsault. Niekiedy łączy się je z Mourvèdre bądź Cabernet Sauvignon. W Langwedocji dominuje Cinsault i Grenache, a w Roussillon Syrah i Carignan (dlatego wina mają charakterystyczną, ciemniejszą barwę).

Za bardzo dobre francuskie wina różowe uznaje się zwłaszcza te, pochodzące  z Doliny Loary, szczególnie z regionów Anjou i Sancerre.

wina różowe Langwedocja-Roussillon

Wina różowe nie tylko z Francji

Należy podkreślić, że wina o barwie różowej produkowane są też w innych częściach świata. Przykładem są tzw. Vin Gris, czyli szare trunki pochodzące m.in. z Maroko (produkuje się je również w Prowansji). Często klasyfikuje się je do grupy różowych, powstają z niemal czarnego szczepu Pinot Noir. Ich cechy charakterystyczne to wyraźnie wyczuwalne nuty ziołowe oraz owocowe i świeże aromaty.

Ostatnimi czasy rosé stały się jedną z czołowych kategorii wśród najchętniej kupowanych win w Ameryce. Różowe wina francuskie w Stanach Zjednoczonych stanowią ponad 60% wszystkich tego rodzaju win sprzedawanych w tym kraju. 10 czerwca w USA został okrzyknięty Dniem Wina Różowego.

Nie tylko Rosé

Na koniec warto wspomnieć o winach pomarańczowych, których popularność również znacząco rośnie. Wina pomarańczowe produkowane w zupełnie inny sposób niż różowe, bowiem ze sfermentowanego moszczu białych winogron ze skórkami. Ich proces maceracji trwa kilka dni lub nawet miesięcy, dojrzewanie odbywa się zazwyczaj na osadzie. Dobrze wyczuwalny jest tu aromat ziół, miodu, a nawet gumy do żucia.

Innym ciekawym rodzajem win są  klarety (Clarete), a więc kategoria pomiędzy różem, a czerwienią. Bladoczerwonym kolorem przypominają rosé, jednak nimi nie są. Klarety wytwarzane są w trakcie wspólnej fermentacji czerwonych i białych gron. Proces winifikacji i dojrzewania trwa dłużej niż  w przypadku różowego. Są to wina świeże, owocowe, ale o skoncentrowanej budowie. W zależności od odmiany winogron oraz proporcji ich łączenia charakteryzują się bogatą gamą aromatów i smaku oraz intensywnością koloru.

0